חיפוש לפי שמות הנשים

חיפוש לפי ישובים

אודות פרויקט "נשים על המפה"

שמות היישובים היהודיים בארץ ישראל מבטאים את תולדותיה של ארץ ישראל והתמורות שחלו בנופיה ובתושביה.

לצד השמות הקשורים לאזור הגיאוגרפי, ישנם שמות היסטוריים, שמות שמוצאם במקורות היהודיים, במטבעות לשון, שמות מעולם החי והצומח, שמות הקשורים לערכי הביטחון, ההגנה ובנין הארץ, שמות מקומיים שניתנו להם צליל, צורה או משמעות עבריים, ושמות של אישים הקשורים בתולדות הציונות: גדולי העם, ראשי האומה, גיבורי ישראל, חלוצים, אוהבי הארץ ונדבניה. (1)

 
הנצחת פועלו של אדם בקריאת יישוב או אתר על שמו, הינה זכות נדירה, הניתנת רק למי שעשה רבות למען הכלל. יש בה כבוד גדול, והכרת תודה מיוחדת של העם, למי שראוי כי שמו יינשא בפי כל. לכן, כואב במיוחד היה למצוא כי מכלל הישובים הנושאים את שמם של אנשים, פחות משלושים קרויים על שמן של נשים.

 

אתר זה שם לו כיעד להשלים את הידע החסר, להביא את סיפור פועלן הרב של הנשים לידיעת הציבור - "לשים את הנשים על המפה". במובן הפיסי - בעידוד של קריאת ישובים, אתרים, ורחובות על שם נשים, ובמובן ההיסטורי - סיפור "הסיפור הנשי" של תרומתן להקמת המדינה והתקיימותה.

 
האתר יהווה פורום לכל מי שיהיה מוכן לסייע, ואכסניה עדכנית ומקור לידע נוסף על כל הנשים שזכו "להיות על המפה", וכן מאגר של ידע על נשים הראויות להנצחה. בעתיד האתר אמור להתרחב ולכלול מידע על אתרים נוספים (לא רק ישובים) הקשורים בנשים. האתר ישמש כלי עזר לכל אלה המעורבים והקובעים, בבואם לקבל החלטות בוועדות השמות הלאומיות והמוניציפאליות.

 

פרופסור שולמית ריינהרץיוצרי האתר
 

אתר זה הנו פרי יוזמתן המשותפת של פרופ' שולמית ריינהרץ (משמאל, בתמונה העליונה), מנהלת ומייסדת מכון הדסה באוניברסיטת ברנדייס בארצות הברית, וד"ר אסתר כרמל-חכים (משמאל למטה) מאוניברסיטת חיפה ומכללת עמק יזרעאל.

את ריכוז החומרים והקמתו הממשית של האתר ביצע ערד חכים, בוגר לימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומנהל אתרים במקצועו, וסייעה לו בכך אילה ניצב.

 
ד"ר אסתר כרמל-חכיםמכון הדסה באוניברסיטת ברנדייס ארה"ב, הפועל דרך קבע לחשוף את פועלן של נשים יהודיות, פרש את חסותו על הפרויקט, ובזכותו התאפשרה הקמתו של אתר זה. 

 

אתר זה הוקם בכלי ניהול האתרים של חברת אינטריוז, שאנשיה סייעו רבות בכל מה שקשור בבנייתו ובעיצובו.

 

 

 

------------

(1) חמישים שנות התיישבות, אטלס שמות היישובים והמקומות בישראל, חנה ביתן (עורכת), כרטא ירושלים, 1999.